Strona główna»Aktualności»Kolonie 2015 - relacja
18-08-2015

Kolonie 2015 - relacja

   W minioną sobotę, 15 sierpnia dobiegły końca kolonie Dicezji Wrocławsko-Szczecińskiej. Chociaż chętnych było więcej czterdzieścioro dzieci mogło skorzystać z propozycji Domu św. Stefana.

   Kolonie okazały się być wielkim pozytywnym wydarzniem. Dwa tygodnie wspólnie spędzonego czasu nie miały przerw na nudę. O wszechstronnie wykorzystany czas zadbali opiekunowie, którzy nie szczędzili siebie w opiece nad dziećmi           

                         

                                           Krzyś                              Kasia i Ela                       Ignacy 

   Program kolonii zakładał najlepsze atrakcje turystyczne regionu. Pogoda, chociaż upalna pozwoliła na zrealizowanie planów. Koloniści prowdzeni przez przewodnika Pana Gracjana, po wjechaniu wyciągiem na Kopę zdobyli Śnieżkę, z której zeszli Kotłem Łomniczki. Zejście było wymagające, ale za to pozwoliło nabrać szacunku do gór.

  Był też Chojnik, Huta Szkła w Piechowicach, Wodospad Kamieńczyka i Szklarki w Szklarskiej Porębie, niełatwe szlaki w Jagniątkowie, kąpiele i zabawy w Termach Cieplickich, Jelenia Góra, Cieplice z Muzeum Przyrody i historią regionu.

   Niemniej też działo się w ośrodku. Pan Krzyś, na codzień zawodowy aktor w szczecińskim teatrze lalek prowadził zajęcia aktorskie. Najpierw podział ról i sukcesywne próby. Efekt - przedstawienie ze wspaniałą grą naszych kolonistów. "Kopciuszek" w reżyserii Pana Krzysia wymagał pracy nad każdym elementem przedstawienia, nauka ról, choreografia, oprawa muzyczna i artystyczna, wymagały dużego zaangażownia aktorów. Na przedsatwienie zaproszeni byli wszyscy goście Domu. Ciężka praca reżysera i małych aktorów została nagrodzona gromkimi barawami i ... wzruszeniem. 


   Pan Ignacy, student Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej troszczył się o duchową sferę kolonii. Każdy z kolonistów uczył się modlitw w języku cerkiewno-słowiańskim, a następnie czytał podczas porannych i wieczornych modlitw.


  Nauka czytania i czynne uczestniczenie w modlitwach dawała ogromną satysfakcję. Refleksję duchową kolonistów uzupełniło "Sto pytań do..." czyli spotkanie z proboszczem ks. Bazylim Sawczukiem.

   Pani Kasia, z zawodu nauczyciel muzyki zadbała o talenty muzyczne swoich podopiecznych. Najpierw przesłuchania, kształcenie słuchu, śpiewki, próby - w efekcie powstał kolonijny chór, który na przedstawieniu w jezyku angielskim zaśpiewał "Hallelujah".


    Nie zabrakło również wspólnego śpiewania tradycyjnych piosenek. Edukację muzyczną uzupełniły warsztaty z tworzenia instrumentów muzycznych.

   Pani Ela, absolwentka Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, aktywny pedagog - moderatorka niezliczonych zajęć plastycznych, manulanych i intelektualanych. 


  Kolonie uwieńczyło wspólne ognisko, podczas którego wręczone zostały nagrody m. in. w konkursach na najsympatyczniejszego kolonistę i czystości. Była również zielona noc, która w formie maratonu filmowego pozwoliła dziciom na spokojny sen... 

  W imieniu Domu św. Stefana i Rodziców WYCHOWAWCOM pragniemy podziękować za mądrą i ofiarną opiekę nad kolonistami. Wszechstronna opieka, która angażowała sfery intelektualane i duchowe kolonistów. Opieka, która uczyła integracji i odpowiedzialności, która pozowliła na poznawanie świata i siebie. Za pomysły na zajęcia i formę ich prowadzenia, które uczyły i rozwijały, pozwalały odkryć w sobie całą masę talentów i przewzwyciężać bariery i wątpliwości.  Za to wszystko i za wspaniały kontakt z podopiecznymi i rodzicami DZIĘKUJEMY! Na efekty nie trzeba będzie długo czekać. Niebawem z kolonistów wyrosną dorośli ludzie, którzy piękne życie i sukcesy na wszelkich płaszczyznach będą zawdzięczały również waszej pracy, okazanej miłości i wspomnieniom z kolonii! 


   Rodzicom dziękujemy za zaufanie i zapraszamy za rok. W 2016 roku wracamy do tradycyjnego terminu dla kolonii w Domu św. Stefana, czyli do pierwszej połowy lipca, tuż po zakończeniu roku. 

     http://cieplice.cerkiew.pl/pl/cms/album/index/id/4547

 

 

 

 

 

1% to bardzo dużo dobra! Myśl, na której oparta jest działalność Domu św. Stefana to inwestycja w dzieci i młodzież czyli w przyszłość Cerkwi Prawosławnej dlatego bądźmy przezorni POMÓŻMY CIEPLICOM o co pokornie prosimy i dziękujemy !!! KRS: 0000 302 605

 

KontoDomu: 06 1090 1926 0000 0005 1400 5645

            Fundacji Św. Stefana: 63 1090 2633 0000 0001 2428 9669