Strona główna»Aktualności»Wystawa "Kolory prawosławia" we Wrocławiu
28-05-2015

Wystawa "Kolory prawosławia" we Wrocławiu

   Od ponad miesiąca część zdjęć wystawy Orthphoto „Kolory Prawosławia” można oglądać w Instytucie Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

   Dzięki uprzejmości dyrektor instytutu pani  profesor Annie Paszkiewicz studenci i goście mogą zapoznać się z polskim prawosławiem widzianym przez fotograficzny obiektyw.

   Na stronie internetowej instytutu pani dyrektor o wystawie napisała:

   Kolory Prawosławia – Polska to wystawa wyjątkowa. Zdjęcia pochodzą z portalu społecznościowego ORTHPHOTO, który tworzą fotograficy amatorzy i profesjonaliści z całego świata. Przedstawiamy państwu 55 zdjęć wybranych spośród 200. Zdjęcia zabierają w podróż opowiadającą o kolorach Prawosławia w Polsce widzianą obiektywem i sercem jednocześnie: cerkiew, obrzędy religijne, barwne postacie, duchowieństwo i wierni.

   Jak powiedziała Pani Dyrektor, zdjęcia cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko studentów, ale były też dużą atrakcją dla uczestników wielu międzynarodowych konferencji organizowanych przez instytut.

   Nie jest to pierwsze spotkanie z tematyką prawosławia.  Instytut Filologii Słowiańskiej za sprawą fotograf pani Grażyny Wojtków z Nysy gościł wystawę fotografii otworkowej „Prawosławie przez dziurkę”, której autorem jest o. Sofroniusz z monasteru św. Onufrego w Jabłecznej.

   „Kolory prawosławia” będzie można oglądać do 15.06 br.

   W nowym semestrze planowana jest kolejna wystawa Orthphoto „Monastycyzm”.

   Jak to się stało? Otóż w wyniku prac nad wystawą "Monastycyzm" w Wałbrzychu pojawił się pomysł wymiany wystaw. "Prawosławie przez dziurkę" goszczące na UWr zostało odstąpione do Wałbrzycha natomiast Parafia Wszystkich Świętych w Wałbrzychu pomogła w prezentacji "Kolorów prawosławia'w Instytucie Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. 

  Współpraca zapoczątkowana dzięki Pani Grażynie Wojtków z Nysy owowcuje planami przedłużeniem współpracy w przyszłości.

  Więcej zdjęć z wystawy w galerii!!! Zapraszamy!


1% to bardzo dużo dobra! Myśl, na której oparta jest działalność Domu św. Stefana to inwestycja w dzieci i młodzież czyli w przyszłość Cerkwi Prawosławnej dlatego bądźmy przezorni POMÓŻMY CIEPLICOM o co pokornie prosimy i dziękujemy !!! KRS: 0000 302 605

 

KontoDomu: 06 1090 1926 0000 0005 1400 5645

            Fundacji Św. Stefana: 63 1090 2633 0000 0001 2428 9669